Jak přestat kouřit navždy? Rozhovor pro časopis Žena a život

Tomáš Kramár představuje novou metodu, jak přestat kouřit. Tvrdí, že nekouřit je snadné a že pokud s jeho programem nebudete spokojeni, vrátí vám peníze zpět. To zní, jako že své metodě opravdu věří. Zeptali jsme se ho, jak funguje.

Většina kuřáků má za sebou už několik (či mnoho) neúspěšných pokusů přestat kouřit. Další pokusy odmítají, protože se bojí, že zase selžou. Proč by to s vámi měli zase zkusit?

Většina kuřáků přestává kouřit tak, že se prostě rozhodnou, že už nebudou kouřit. Řeknou si všechny ty skvělé důvody, proč nekouřit, a pak silou vůle a silou tohoto rozhodnutí potlačují svou chuť a potřebu kouřit. A je to peklo, ale ne kvůli absťáku, ale kvůli vnitřnímu konfliktu mezi touhou nekouřit a potřebou kouřit. Dříve či později dojde k situaci, kdy to neuhlídáte, a potřeba kouřit převáží nad touhou nekouřit. Já jsem si tímhle prošel aspoň dvacetkrát a moje sebevědomí dostalo každým tímto neúspěchem pořádně na hubu. Takže chápu, když někdo rezignuje na další pokusy.

Moje metoda je ale úplně opačná. Je založena na tom, že pochopíte, proč opravdu kouříte. Pochopíte, co je pravým obsahem vaší potřeby kouřit a že je to úplný nesmysl a podvod.

A jakmile toto pochopíte, přestanete sama kouřit, a to velice snadno a radostně.

NOVÝ DECH - típněte svou poslední cigaretu nadobro a bez stresu

Nabízíte, že za 21 dní pod vaším dohledem přestane kouřit každý. Jak to každý?

Každý, kdo chce přestat kouřit. Motivace je celkem logická, ale opravdu jediná podmínka. Prokouknout ten podvod totiž není nijak těžké, zvládne to podle mě každý. Vyžaduje to jen průvodce, který si tím už sám prošel, který ví, o čem to je: být zaslepený a pak to prokouknout. A já se nabízím jako průvodce, protože jsem tím prošel a jsem z toho nadšený, jak to funguje. A také v online tréninku Nový dech postupně a velmi precizně posiluji motivaci účastníků, aby při típnutí poslední cigarety byli ve stavu natěšení, a nikoli lítosti.

Proč 21 dní?

Za zhruba 21 dní se ve vašem mozku vytvoří nové neuronové spoje. Chcete-li v životě něco změnit, věnujte se tomu alespoň 21 dní v kuse každý den. Jelikož je má metoda přestat kouřit založena na pochopní, na změně náhledu na to, co vám cigarety dávají a berou, zvolil jsem pro jistotu tento formát, který výrazně zvyšuje pravděpodobnost úspěchu. 21 dní každý den trochu, raději než najednou hodně.

V čem je vaše metoda jiná? Jak jste na ni přišel?

Já jsem tuto metodu nazval metodou pochopení, ale jinak se jí říká kognitivně-behaviorální. Takže neobjevil jsem ji, na drogové závislosti včetně kouření se používá už desítky let. Já jsem ji zdokonalil právě pro přestávání kouřit a převedl do formy online tréninku, aby se jí mohl zúčastnit každý z pohodlí svého domova, nebo kde právě je a má připojení k internetu.

Všechny ostatní metody „jak přestat kouřit“ pracují s kuřákem od chvíle, kdy típne svou poslední cigaretu: obalí ho náplastmi, dají mu léky a začnou s ním rozmlouvat o tom, proč je dobré nekouřit a že to musí protrpět.

Metoda pochopení pracuje s kuřákem naopak v době, když kouří, a to do chvíle, než kuřák pochopí a sám rád přestane kouřit. Budete se divit, ale pak ani nenásleduje ten typický absťák. Ta metoda je geniální právě v tom, že přestanete kouřit vlastní zásluhou, zásluhou své inteligence, což významně posílí vaše sebevědomí a obecně rozšíří vaše schopnosti přistupovat i k jiným věcem v životě takto racionálně a kriticky.

Proč je tak těžké přestat kouřit? Mark Twain říká, že není těžké přestat kouřit, ale už znovu nezačít.

Mark Twain je typický šiřitel mýtu o tom, jak je těžké přestat kouřit, i když to má zaobalené do vtipného citátu. Celá společnost věří tomuto mýtu. Přitom přestat kouřit a znovu nezačít je snadné. Je to dokonce směšně jednoduché.

Paseku v tom nadělali doktoři, když řekli, že kouření vyvolává fyzickou a psychosociální závislost obdobně silnou jako heroin.

Fór je v tom, že nikotin sice vyvolává závislost extrémně rychle, ale tato závislost se také velmi rychle ztrácí a na rozdíl od běžných drog vás nikotin prostě nesjede. Chybí mu ten kouzelný účinek, kvůli kterému se drogy berou.

Takže nikotin zvládnete hravě a zbývá ona psychosociální závislost. Jenže tu se nejedná o žádnou závislost, tu se jedná o mozkové programy, o naše přesvědčení. Jsou to ty lži a mýty o kouření, které se tradují a šíří posledních sto let a v jejichž zakořenění do našich hlav sehrály smutnou, ale obrovskou roli filmy. Filmoví idolové všeho druhu s cigaretou v puse.

Jak přesně vypadá váš program na internetu? A kolik to stojí?

Podrobně to popisuji na svých stránkách www.novydech.cz, takže doporučuji je navštívit. Je tam také zdarma ke stažení ekniha o mé metodě. 21 denní online trénink bude probíhat v uzavřené členské sekci, kde bude každý den zveřejněno nové video s informacemi a úkoly. 21 denní online trénink Nový Dech stojí 1990 korun. A protože celému programu věřím, dávám navíc unikátní půlroční garanci vrácení peněz, pokud znovu začnete kouřit.