Champix proti kouření: ano nebo ne?

Obrací se na mě stále více lidí s otázkou, zda je dobré použít lék Champix pro odvykání kouření. Na rozdíl od nikotinových náplastí, žvýkaček a dalších berliček náhradní nikotinové terapie, u nichž je moje odpověď vždy jednoznačné NE, jsem u Champixu zdrženlivější a raději poskytnu svůj pohled na to, jaká PRO A PROTI jsou s odvykáním pomocí Champixu spojena.

Champix opravdu pomohl spoustě kuřákům přestat kouřit. A ti na něj nedají dopustit. A pak je spousta kuřáků, kteří do něj investovali tisíce korun a nedlouho po skončení účinnosti Champixu zase kouřit začali. Pokud vůbec úplně přestali. Proč?

Champix nefunguje na každého

Princip fungování Champixu je ten, že jeho účinná látka Vareniclin se naváže v mozku právě na ty receptory, na které se jinak váže nikotin. Kuřák proto najednou nejenže necítí potřebu kouřit a nemá abstinenční příznaky, ale vykouření cigarety mu ani nepřinese ten kýžený blažený pocit (vyvolaný navázáním nikotinu na mozkové receptory) a místo toho mu záplava volného nikotinu může být i nepříjemná.

Přesto však se udává, že úspěšně neboli dlouhodobě přestane kouřit asi třetina, možná 40% uživatelů Champixu. Když to chemicky tak geniálně funguje, vypadá to jako malé číslo. Ale třetina je na běžné poměry farmakologických postupů vysoké číslo. U náhradní nikotinové terapie se udává 10%, což je opravdu nic. Tihle kuřáci by přestali i bez náplastí.

Champix na odvykání kouření

Champix má prý pomoci s odvykáním kouření

Champix neřeší psychosociální závislost

Champix vám dočasně vyřeší fyzickou závislost na nikotinu a dá vám po dobu svého účinku čas na vlastní vyřešení psychosociální závislosti. A tady je zakopán pes jeho nedostatku. Pokud svůj kuřácký návyk (kouřit ve stresu, kouřit po sexu, kouřit s ranní cigaretou, kouřit u piva) nevyřešíte VĚDOMĚ v tomto mezičase, po odeznění účinku Champixu se při vystavení situaci vašeho nedávného kuřáckého návyku nebudete umět zachovat jako nekuřák. Sice jste několik měsíců nekouřil/a v těchto situacích, ale najednou jsou vaše mozkové receptory opět volné a hladové a volají.

Ve vypjatějších situacích pracovního nebo emočního stresu nebo v silnějších euforických stavech s alkoholem, přáteli nebo po sexu padnou slabá předsevzetí a zapálíte si. A jste tam, kde jste byli před Champixem. Tyto vypjatější (nikoli však extrémní) situace prostě čas od času přicházejí. Záleží na tom, jak moc vaše kuřáctví bylo spojeno s těmito vypjatějšími situacemi.

Dlouhodobý účinek Champixu je opravdu sporný. Ilustruje ho i výsledek klinické studie Tonstada a spol.: Při užívání Champixu v délce 24 týdnů (tedy 2x déle než obvykle) byla úspěšnost nekouření ihned po 24. týdnu 70% a snížila se v 52. týdnu na 44%. A jistě nadále klesala, tedy úspěšnost zhruba třetinová. Tito „nekuřáci“ navíc procházeli intenzivní psycho-behaviorální podporou (30 návštěv během roku). To znamená bez podpory a v běžné délce užívání 12 týdnů je pravděpodobnost úspěšnosti i méně než třetinová.

Tabulka ukazující dlouhodobý účinek Champixu

Dlouhodobý účinek Champixu je opravdu s velkým otazníkem

Vědomé odvykání s podporou Champixu

Naopak u psychologických, kognitivně behaviorálních metod (jako jsou Easyway Allena Carra nebo kurz Nový Dech) se udává úspěšnost kolem dvou třetin, i víc.  Důvod je jednoduchý. Člověk mnohem snáze změní své chování, když si uvědomí, pochopí, proč se chová tak, jak se chová, a když mu ukážete způsob, jak toto chování vědomě změnit. Problém odvykání kouření je méně problém fyzické závislosti, jako spíš behaviorálních návyků, mozkových programů spínajících se v určitých situacích.

Úspěch zde vyžaduje větší vědomé zapojení kuřáka a větší motivaci, a právě s těmito aspekty psychologické metody pracují a posilují je. Zatímco u Champixu je člověk ponechán náhodě, zda si během jeho účinku opravdu odvykne kouřit, nebo se po jeho odeznění ke kouření vrátí, kognitivně-behaviorální metody se soustředí právě na dlouhodobé ukotvení motivace nekouřit.

Jako možná cesta se jeví skloubení utlumení abstinenčních příznaků pomocí Champixu, pochopení principu kuřácké pasti a vědomé přeprogramování si svých kuřáckých návyků.

Cena není problém, spíš vedlejší účinky Champixu

Cena za Champix není nízká, zhruba 6 tisíc korun za 12 týdenní kůru, a odráží monopolní postavení tohoto výrobku na trhu. Ale pokud to pomůže, tak se to rozhodně vyplatí. Přínos v ohledu zvýšení kvality života v případě, že přestanete kouřit, je mnohonásobně cennější.

Na webech konkurenčních metod, jako je (mimochodem velmi sporná) biorezonance, nenachávají na Champixu nit suchou, počínaje cenou až po sebevražedné vedlejší účinky. K těm prý výjimečně došlo, nejspíš ale ve spojení s alkoholem. Mnozí uživatelé Champixu ale skutečně trpí silnými psychickými propady, kvůli kterým musí Champix vysadit (bez možnosti vrácení peněz) a evidentně se jedná o vedlejší účinek vareniclinu. Obecně vzato, je to látka, kterou si pouštíme do mozku, aby tam dělala něco, o čem toho zas tolik nevíme.

Osobně nikomu Champix nedoporučuji ani nevymlouvám. Jestli ho užívat, tak doporučuji ho zkombinovat s metodou vědomého pochopení vlastních kuřáckých programů a principů psychosociální závislosti. Někdo kouří spíš proto, že je rebel, někdo naopak proto, aby se začlenil do společnosti. Někdo aby se uklidnil, jiný, aby se otevřel prožitku.

Pokud cítíte, že potřebujete podporu formou utlumení absťáku pomocí Champixu, jen do toho. Tím spíš ale potřebujete také podporu vědomého uchopení své závislosti, abyste zjistili, odkud se bere, a jak se s ní můžete jako inteligentní bytost jednou pro vždy vypořádat. K tomu vám může pomoct třeba online kurz Nový Dech.