5 lží, které vám brání přestat kouřit

Jako každá drogová závislost také kouření je založeno na lžích. Nikotin vám v hlavě vytváří celý propletenec iluzí, klamů a lží, jen proto, aby do vás dostal další dávku. Následující lži patří k těm nejnebezpečnějším, které vám znemožňují snadno přestat kouřit. Přestaňte si lhát. Přestaňte kouřit.

1. Kouření mi chutná.

Jedna z nejčastějších odpovědí na otázku, proč kouříte, je: Kouření mi chutná. Mně kouření chutnalo… Hodně moc. Teď už vím, že je to lež jak věž.

První cigareta, a obvykle ani druhá a třetí, nikdy nikomu nechutná, naopak je nechutná až k pozvracení. Vzpomínáte si na svou první cigaretu? Chutnala vám? Stejně jako první bonbón nebo čokoláda? Dokonce i cigareta po delší době, třeba i jen po několika dnech, kuřákovi obvykle nechutná a musí se překonat, aby vydržel těch pár prásků, než mu zas začne chutnat.

Nikotin je lhář ve vaší hlavě
Nikotin je lhář ve vaší hlavě

Nikotin je silný jed, používaný jako přírodní insekticid, tedy hubič hmyzu, a přirozená reakce každého člověka i zvířete na vdechnutí cigaretového kouře je odpor a snaha kouř vykašlat nebo vydávit. Extrémně rychlý nástup závislosti na nikotinu je doprovázen také velmi rychlým vznikem fyzické tolerance vůči kouři, která přerůstá v dojem, že kouření je chutné. Chutné není, ale kouření vyvolává u závislého kuřáka slastné pocity přerušením absťáku, a tím budí dojem, že chutná.

Uspokojení vyvolané novou dávkou nikotinu se spojilo s vdechnutím kouře, a tak si kuřák myslí, že ho uspokojuje tento kouř, stejně jako si Pavlovovi psi mysleli, že zvonek má něco společného s jídlem.

2. Dám si jen jednu.

Nikotin má mezi všemi známými drogami zvláštní prvenství: ze všech nejrychleji způsobuje závislost. Někomu stačí i jen pár cigaret, aby se stal závislým (neboli měl nutkavou potřebu dát si další). U odnaučeného kuřáka může obnovit závislost jediná cigareta.

Musíte pochopit, že poslední cigareta, kterou jste vykouřili, byla vyvolaná tou předposlední. Kouření je řetězová reakce. Když tohle kuřák nepochopí, nemůže úspěšně přestat kouřit, protože se nebude umět ubránit myšlence, že si dá jen jednu cigaretu, aby si dokázal, že už není závislý.

Jedna cigareta vykouřená po třech měsících nebo po roce nekouření vám sice nebude chutnat (viz lež číslo 1), ale naočkuje vám do hlavy tu jedinou myšlenku, na které je kouření postavené: dej si ještě jednu, jenom jednu. A pak, ještě jednu.

3. Kouření mi dodává …

Doplňte si svou pozitivní hodnotu, kterou vám kouření dává. Nejčastěji to jsou: uvolnění, sebevědomí, relax, schopnost se soustředit, sebedůvěra, sex appeal, mužnost, zmírnění stresu, ztišení strachu, zaplnění prázdnoty, zahnání nudy, hladu a komárů… Vše je lež, až na ty komáry.

Kouření funguje tak, že po dokouření cigarety vám začne z těla velmi rychle odcházet nikotin a začínají se dostavovat mírné, ale nepříjemné abstinenční příznaky. Tento permanentní absťák zvyšuje hladinu stresu a neklidu, znemožňuje jasné dlouhé soustředění a vyvolává pocity hladu a prázdnoty. Zapálení cigarety pak má za následek potlačení a ukojení těchto abstinenčních příznaků, přičemž kuřák si myslí, že mu cigareta přinesla příjemné a pozitivní změny. Zapálit si cigaretu je jako sundat si malé boty, které vás tlačí. Je to velice příjemný pocit úlevy. Ale chcete kvůli tomuto pocitu nosit malé boty?

4. Přestanu, až půjde do tuhého.

Kdybyste věděli, že kouření vás zabije zhruba za rok, a když budete mít štěstí, tak nejpozději za pět let, okamžitě byste přestali. Neriskovali byste už ani den kouření navíc. Jenže kouření zabíjí pomalu a postupně. Drogově závislý člověk reaguje podle efektu uvařené žáby: Když hodíte žábu do horké vody, ihned vyskočí. Ale když ji dáte do studené vody a budete ji postupně zahřívat, nechá se uvařit. Stejně tak se nechá uvařit i kuřák.

Nepřestanete kouřit ze zdravotních důvodů dřív, než bude pozdě. Takový je zákon.

5. Přestat kouřit je těžké.

Že je přestat kouřit těžké, je celospolečensky předávaný mýtus, kterému všichni věří, dokonce i nekuřáci, a proto je těžké přestat kouřit. Jestli si myslíte, že něco bude těžké, tako to pro vás těžké bude.

V případě odvykání kouření ale záleží zejména na tom, jakou metodu si zvolíte. Věřte tomu, že přestat kouřit může být snadné. A bude to snadné.

Přečtěte si o psychologické (kognitivně-behaviorální) metodě odvykání kouření tento ebook (ke stažení zdarma zde) a staňte se také nekuřákem.